Neogotycki budynek poczty w Słupsku

Podążając szlakiem słupskich zabytków chciałbym pokrótce zaprezentować sylwetkę zabytkowego, neogotyckiego budynku słupskiej poczty zbudowanego w 1879 roku.

Na zbiegu ulic Łukasiewicza i Mikołajskiej w Słupsku usytuowany został neogotycki budynek poczty z końca XIX w. Wcześniej poczta mieściła się na  nieistniejącej już ulicy Środkowej, zatrudniano w niej ok. 5 osób. W 1838 roku, po śmierci majora Kleista budynek został sprzedany, a jego nabywcą został miejscowy młynarz. W 1850 r. odkupił go nowy dyrektor poczty płk von Gerthardt, właściciel słupskiej poczthalterii, która mieściła się po zachodniej stornie miasta lokacyjnego, w okolicach Nowej Bramy. Ze  względu na rozwój miasta (zwiększenie liczby mieszkańców), a także postęp techniczny (powstały połączenia kolejowe, wprowadzono do użytku telegraf i telefon) pojawiła się potrzeba, a nawet konieczność budowy nowego gmachu poczty. Dnia 20 listopada 1879 został oddany do użytku nowy, neogotycki budynek. Jest to jeden z kilkuset budynków pocztowych wybudowanych z polecenia ówczesnego ministra poczty Rzeszy Heinricha von Stephana, która brał udział w jego uroczystym otwarciu. Autorem projektu gmachu jest architekt S. Kind, a nadzór budowlany nad pracami sprawowali radca Wolf oraz architekt Flessburg. Od 1879 roku forma budynku nie uległa żadnym zmianom.

Słupsk poczta

Widok na pocztę od strony kościoła mariackiego

Na podstawie: wikipedia,

Zarys działalności poczty słupskiej w XIX i pierwszej połowie XX wieku” A. Skórka

Zdjęcie własne

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>