Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku

Słupsk to miasto położone na Pomorzu Środkowym, nad rzeką Słupia, 18 km od brzegu Morza Bałtyckiego. Kilkakrotnie w swojej historii zmieniał przynależność państwową. W latach 1368-1478 istniało Księstwo Słupskie. W 1945 r. Słupsk powrócił do granic Polski. W mieście znajduje się dużo zabytkowych budowli, głównie kościołów. Jednym z nich jest zbudowany na wzniesieniu niedaleko cmentarza kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego nazywany „kościołem na górce”.

Pierwsze wzmianki o istnieniu w Słupsku kościoła pochodzą z XII w. Gród kasztelański istniał wówczas na prawym brzegu Słupi, na wyspie utworzonej przez jedną z odnóg rzeki. W miejscu obecnej świątyni wybudowano drewniany kościół św. Piotra. Na jego miejscu w XVI w. wzniesiono murowany, gotycki kościół, który spłonął w 1616 roku. Został on odbudowany, a w 1860 roku rozebrany. W latach 1865-67 wybudowano obecny, z elementami neoromańskimi.

Jest to kościół orientowany, jednonawowy, zbudowany z cegły na planie prostokąta. Od wschodu prezbiterium jest zamknięte półokrągłą absydą, a od zachodu czworokątną wieżą zwieńczoną ośmiokątnym hełmem. W elewacjach są otwory okienne wypełnione witrażami. Sufit jest drewniany, wsparty na filarach oraz drewnianą emporą w kształcie podkowy.

kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku

Kościół od strony zachodniej

Na podstawie informacji znajdujących się przy kościele

Zdjęcie własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>