XIX-wieczny pałac w Lubuczewie

Podążając szlakiem nadmorskich pałaców dotarłem do Lubuczewa. Jest to miejscowość położona ok. 10 km od Słupska. Wieś została założona prawdopodobnie w XIV wieku, jako tzw. ulicówka. Jej właścicielami na przestrzeni wieków były m.in. rody: von Tessen, von Reckov, von Pirch, von Stojenthin, von Puttkamer. W 1860 majątek przejął Edmund Max von Braunschweig. W latach 30-tych poprzedniego stulecia von Braunschweig z powodu swoich przekonań politycznych, przeciwstawianiu się nazizmowi był prześladowany i więziony. Po kapitulacji Niemiec podczas II wojny światowej postanowił pozostać na swoich posiadłościach. Zginął w 1945 roku, rozstrzelany przez sowietów.

Największą atrakcją Lubuczewa jest XIX-wieczny pałac. Jest to murowana budowla z wieżą i półkolistym szczytem nad przeszkloną werandą. Wokół pałacu znajduje się dobrze zachowany park z sadzawką. Do 1 marca bieżącego roku mieścił się tu Dom Opieki Społecznej pomagający osobom uzależnionym od alkoholu.

Lubuczewo

Pałac od strony ulicy

Na podstawie: regionslupski.pl

Zdjęcia: własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>