Latarnia morska Ustka

Dziś nieco o latarniach… Latarnie morskie przez wieki pomagały statkom, kutrom, rybakom, marynarzom, żeglarzom odnajdywać drogę do portu, zwłaszcza podczas burz i sztormów. Pierwsze latarnie budowane był już w starożytności, a dokładnie w Egipcie. W X w. n.e. na naszych terenach pojawiły się tzw. garnki wulkanu. Obecnie dzięki postępowi technologicznemu stosuje się najlepsze techniki (GPS itp.) pozwalające nawigować bezpośrednio z pokładu statku, mimo wszytko znaczenie latarń wcale nie zmalało, gdyż są one nadal bardzo ważne w nawigowaniu i zapewnianiu bezpieczeństwa na morzu. Poza tym są miejscami chętnie odwiedzanymi przez tysiące turystów. Na południowym wybrzeżu Bałtyku, od Świnoujścia po Krynicę Morską, stoi kilka wspaniałych tego typów obiektów, jeden z nich znajduje się w Ustce.

latarnia morska w Ustce

Latarnia zimową porą

Latarnia w Ustce liczy ponad 120 lat, jednak historia usteckiego „światła morskiego” sięga znacznie dalej. Pierwotnie funkcję latarni morskiej pełniła najprawdopodobniej wieża kościoła przy obecnym Parku im. Jana Pawła II. Od roku 1871 funkcję tą spełniała specjalna lampa naftowa z metalową soczewką, którą wciągano na noc na maszt przy stacji pilotów, wprowadzających żaglowce do portu. W 1892 roku wraz z nową stacją pilotów została wybudowana nowa, z czerwonej cegły licówki, w surowym pruskim stylu latarnia morska, która stoi do dziś.

latarnia morska w Ustce

Widok na latarnię z zachodniej części portu

Ustecka latarnia ma 21,5 m wysokości, a jej blask widać na morzu w promieniu około 30 km. Obecnie stanowi jedną z atrakcji turystycznych, można ją zwiedzać praktycznie przez cały rok, a z samej góry da się ujrzeć piękną panoramę wybrzeża, jak i całego miasta.

latarnia w Ustce

Punkt zwiedzania…

latarnia Ustka

Widok z molo

na podstawie: latarnie.pl

zdjęcia: własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>